העונות של סין: דוקו טלווזיוני

05/07/2020 כל השנה

״24 מועדי החמה״ (二十四节气) מהווים את התקופות לפיהן מחולק לוח השנה הסיני. מועדי החמה אופיינו על-ידי איכרים בסין העתיקה כדי להבין לעומק את השפעת עונות השנה על חייהם וכדי לתכנן את פעילותם החקלאית. בהתבסס על מיקום השמש בשמיים, מועדי החמה משקפים שינויי אקלים, תופעות טבע שונות ושלבים בעבודת האדמה. 24 מועדי החמה משפיעים על אורח החיים גם בעידן המודרני, למשל, על הרגלי תזונה, לבוש, ספורט, רפואה, דיור ונסיעות. מועדי החמה מתחילים בתקופת ״ראשית האביב״ (לי-צ׳ון 立春) ומסתיימים בתקופת ״הקור הגדול״ (דה-האן 大寒). בשנת 2016, לוח 24 מועדי החמה נבחר על-ידי אונסק"ו כנכס מורשת תרבותית בלתי מוחשית.

״העונות של סין״ (四季中国) היא סדרת טלוויזיה תיעודית בת עשרים וארבעה פרקים, הבודקת את השפעת 24 מועדי החמה על סין העכשווית. הסדרה נוצרה על-ידי צוות מסוכנות הידיעות שינהואה CNC שתיעד במשך שנתיים את האופן בו מורשת מועדי החמה כרוכה בחייהם של מיליוני סינים, וכיצד היא באה לידי ביטוי במקומות שונים. צוות ההפקה צילם בעשרים וארבע פרובינציות וערים ברחבי סין – מהעיר הדרומית סאניה לכפר הצפוני מואוהה; מצ'ונגצ'ינג החמה לחרבין הקפואה – ואסף כ-1500 שעות צילום וחומרי גלם, המשלבים אלמנטים שונים של אנימציות מסורתיות ומוזיקה מקורית. כל אלה יוצרים חווית צפייה ייחודית לדוקו טלוויזיוני איכותי ומרתק.

פרק 9: תקופת ״גרגירי שיבולת״ (מאנג-ג׳ונג 芒种). תקופה זו מתחילה ב-5 ביוני והיא מסמלת את תחילתה של זריעת הקיץ. בימים אלה, מיני דגנים מבשילים והחקלאים עסוקים בקציר חיטה ושעורה.

פרק 10: תקופת ״היפוך הקיץ״ (שיה-ג'י, 夏至) תקופה זו מתחילה ב-21 ביוני היום הארוך ביותר בשנה בחצי הצפוני של כדור הארץ. את היום הזה חוגגים הסינים באופן מסורתי באכילת אטריות.

פרק 11: תקופת "חום קל" (小暑, xiǎo shǔ) מסמל את התקופה ה-11 בלוח 24 מועדי החמה. היא מתחילה ב-7 ביולי ומסתיימת ב-22 ביולי. תקופה זו מסמלת את ההתחממות ההדרגתית של עונת הקיץ, כשהשיא עדיין לפנינו. בתקופה זו בסין נהוג לאכול כופתאות כמו גם מלונים, ולהנות מפריחת הלוטוס.

544

530

להרשמה

שדה חובה
phone שדה חובה