חגי סין: ראש השנה הסיני

03/02/2021

ראש השנה הסינית, המכונה חג או פסטיבל האביב – צ׳ון ג׳יה (春节), הוא המועד החשוב ביותר לעם הסיני. הוא נחגג בסין ובארצות נוספות באסיה וברובעי צ׳יינה-טאון ברחבי העולם. ראשיתו של הפסטיבל ביום הראשון של לוח השנה הסיני הירחי (מועד החמה) שנקרא ״ראשית האביב״ – לי צ׳ון (立春). הוא נמשך 15 ימים ומועד ראש השנה נחגג ביום העשירי. בשנת 2021, ערב ראש השנה הסינית חל ב-12 בחודש פברואר. חג האביב מסתיים עם חג הפנסים (Lantern Festival) הססגוני שמציין את הופעת הירח המלא הראשון בשנה החדשה.

באופן מסורתי, אנשים בסין נוהגים לנקות את ביתם לקראת החג כדי לטהר אותו ממזל רע. ילדים לובשים בגדים חדשים ומקבלים מהמבוגרים מעטפות אדומות עם ״כסף מזל״. בתרבות הסינית, הצבע האדום מסמל שמחה, שגשוג וצמיחה ולפי האמונה העממית הוא מגן מפני רוחות רעות ומביא מזל טוב. בהתאם, בתקופה זו אנשים נוהגים לקשט את ביתם עם פנסים וגזרי נייר אדומים ולתלות ציורים וכתובות קליגרפיה על רקע אדום. רחובות הערים והכפרים מקושטים גם הם ורבים לובשים בגדים אדומים.

ראש השנה הסינית הוא מועד מרכזי למפגשים משפחתיים, ארוחות, בילויים ולטיולים משותפים. לכן, פסטיבל האביב כולל את החופשה הרשמית הארוכה ביותר בשנה כדי לאפשר לאנשים מכל רחבי סין לחזור לביתם ומשפחתם. הימים שלפני החג ידועים כימים העמוסים ביותר בעולם מבחינת תנועה אנושית והם מכונים ״שעת העומס של פסטיבל האביב״. המאכלים המסורתיים בארוחת החג כוללים כופתאות (ג׳יאו דזה), עוגות אורז, ספרינג-רול ודגים. בעידן המודרני, לאחר ארוחת החג, נהוג לצפות יחד בתכנית הגאלה השנתית של ערוץ הטלוויזיה הממלכתי.

לבסוף, השנה הסינית החדשה מתחילה גם את הזודיאק (מזל) החדש; ושנת 2021 היא שנת השור.

שתהיה שנה טובה!


לאירועי ראש השנה הסיני 2021 לחצו כאן

544

530

להרשמה

שדה חובה
phone שדה חובה

אירועים נוספים