תקופות החמה: אביב

04/02/2021

לוח השנה הסיני מחולק ל-24 מועדי חמה (二十四节气). עונת האביב מחולקת ל-6 מועדי חמה החל מ-4 בפברואר ועד ה-4 במאי.


״העונות של סין״ (四季中国) היא סדרת טלוויזיה תיעודית בהפקת סוכנות הידיעות שינחואה ו-CNC. הסדרה בת 24 פרקים והיא בודקת את השפעת 24 מועדי החמה על סין העכשווית.

פרק 1: תחילת האביב (li chun) 立春

מסמל את התקופה הראשונה בלוח 24 מועדי החמה וראשיתה ב-4 בפברואר. בימי תחילת האביב הימים מתארכים ובחלקים שונים בסין מזג האוויר הולך ומתחמם. באופן מסורתי, לאורך ההיסטוריה הארוכה של שושלות סין, אנשים נהגו לציין ולחגוג את היום הראשון של תחילת האביב, לקבל את העונה החדשה בברכה ולהתפלל למזל טוב. לפיכך, מועד חמה זה נחשב לחג מרכזי, לפסטיבל. ברחבי סין, מועד תחילת האביב מסמל גם את תחילת השנה החקלאית; ופתגם עתיק אומר: ״האביב מגיע, הגשם מגיע. זמן לקום מוקדם, זמן לישון מאוחר״. מבחינה קולינרית, בימים אלה סינים רבים נוהגים לאכול את מאכל הספרינג-רול המפורסם ובכך לקיים מנהג המכונה ״לנגוס באביב״. מבחינה רפואית, בעת זו מומלץ לפתוח חלונות, לנשום אוויר צח ולעסוק בפעילות גופנית. מנהגים נוספים שמאפיינים את תחילת האביב הם העפת עפיפונים (פעילות עממית בת למעלה מ-2000 שנה) והדבקת ציורים וכתובות קליגרפיה על ומסביב לדלתות.

פרק 2: מי גשמים 雨水 (Yǔ Shuǐ)

מסמל את התקופה השנייה בלוח 24 מועדי החמה וראשיתה ב-18 בפברואר. בתקופה זו, המסמלת גם את האביב, מזג האוויר מתחמם בהדרגה, השלג הולך ומתמעט, הקרח נמס והגשמים ברחבי סין גוברים. באופן מסורתי, זהו זמן לביקור בבית ההורים. מבחינה חקלאית, מועד מי הגשמים מסמל את ראשית עונת דישון האדמה ועיבודה; בהתאם, פתגם עתיק אומר: ״גשם בזמן האביב יקר כשמן״. מבחינה קולינרית, בימים אלה סינים רבים נוהגים לאכול בשר. בדרום מערב סין, לדוגמא, נהוג לבשל בשר חזיר עם שעועית ואצות בכלי חרס, ובמרחבי הצפון נהוג לבשל כופתאות ממולאות בבשר חזיר וכבש. מבחינה רפואית, בתקופת מי הגשמים חשוב לטפח את הגוף והנפש ולעסוק בפעילות גופנית.

פרק 3: התעוררות החרקים 惊蛰 (jīngzhé; ג׳ינג ג׳ה)

התקופה השלישית בלוח 24 מועדי החמה וראשיתה ב-5 במרץ. במועד זה מזג האוויר מתחמם והגשמים מתרבים. משמעות המונח ג׳ינג ג׳ה (מילולית: התעוררות חרקים וזוחלים מתרדמת החורף) היא שרעם האביב מעיר את בעלי החיים מתרדמת החורף והאדמה מתחילה לחזור לחיים. מועד זה מסמל גם את האביב ואת תחילת הזמן העמוס ביותר לעוסקים בעבודה חקלאית. מבחינה בריאותית, ככל שמזג האוויר מתחמם והאוויר מתייבש, אנשים נוטים להשתעל ולהרגיש יובש בפה. לכן, בימי התעוררות החרקים נהוג לאכול אגסים שעוזרים בלחלוח הלוע והריאות. מבחינה מסורתית, אמונה עממית קדומה גורסת כי נמר לבן – יצור שמסמל מריבות ומחלוקות – מתחיל לצוד עת התעוררות החרקים ונשיכה שלו מובילה למזל רע ועימותים. לכן, מנהג מקובל במועד היה להקריב קורבנות לנמר הלבן. לבסוף, ימי התעוררות החרקים נחשבים גם כיום לזמן טוב לדייג ופעילויות בחיק הטבע.

פרק 4: שוויון האביב 春分  (צ׳ון פן; נקודת שוויון)

המועד הרביעי מבין 24 מועדי החמה של לוח השנה הסיני וראשיתו ב-20 במרץ. בראשית תקופה זו אורכם של היום והלילה שווים. במהלך מועד שוויון האביב הטמפרטורות עולות בהדרגה וציפורים שונות כגון סנוניות נודדות לחבלי הצפון המפשירים.
בתקופה זו נהוג בסין להעיף עפיפונים. באופן מסורתי, אנשים נהגו לחתוך את מיתרי עפיפוני הנייר כדי שיעופו לשמיים וימשכו את תשומת לבם של האלים. מעוף העפיפון סימל גם את סילוקם של המחלות והמגפות העונתיות. במועד שוויון האביב נהוג לאכול ירקות עונתיים. מנהג זה, כך מאמינים, עוזר לאנשים על הבריאות ומביא מזל טוב.

פרק 5: צלול ובהיר (צ׳ינג מינג 清明 )

המועד החמישי מבין 24 מועדי החמה של לוח השנה הסיני אשר ראשיתו ב-4 באפריל. בתקופה הטמפרטורות עולות וגשם יורד תכופות. היום הראשון של מועד צלול ובהיר מסמל את יום האבות הסיני או חג הרוחות, המכונה פסטיבל צ׳ינג מינג. בחג זה אנשים רבים בסין מעלים מנחה לאבות המשפחה הקדמונים, מנקים את קבריהם, מתפללים עבורם ומכבדים את זכרם. הפולחן כולל, בין השאר, הדלקת קטורת, שרפת כסף נייר, השמעת מוזיקה והכנת משקאות ומטעמים שירצו את האבות, הרוחות והשדים. באופן מסורתי, במועד זה נהוג לאכול מאכלים קרים וביצים. מנהג זה, כך מאמינים, עוזר לשמור על הבריאות למשך שנה שלמה. לבסוף, גם בתקופה זו נהוג להעיף עפיפוני נייר המושכים את תשומת לבם של הרוחות והאלים. לחלק מהעפיפונים מחברים מנורות נייר קלות הנדמות במעופן הלילי לכוכבים.

פרק 5: גשמי תבואה (גו יו 谷雨)

המועד השישי מבין 24 מועדי החמה של לוח השנה הסיני אשר ראשיתו ב-20 באפריל. תקופה זו מסמלת את סיומו של מזג האוויר הקר בסין ובמהלכה הטמפרטורות עולות בה במהרה. בימים אלה, הגשמים המתחזקים חיוניים לשמירת לחות האדמה והם נחשבים לגשמי ברכה בקרב החקלאים. הסינים נוהגים לומר כי אירוע גשם אחד במועד גשמי תבואה גורם לאדמה להישאר לחה 45 ימים ומביא עמו צמיחה של מאות דגנים. באופן מסורתי, בתקופה זו אנשים שותים תה אביבי, שנחשב לעשיר בוויטמינים המסייעים לנדף את חום הגוף. בכפרי דייגים שלאורך חופי צפון סין, נהוג לחגוג את פסטיבל גשמי התבואה שמסמל את מסע הדייג הראשון בשנה. מנהג עממי זה קיים למעלה מ-2000 שנה ולפי האמונה הוא מגן על הדייגים מפני הים הסוער.

544

530

להרשמה

שדה חובה
phone שדה חובה

אירועים נוספים