תקופות החמה: אביב

04/02/2021

לוח השנה הסיני מחולק ל-24 מועדי חמה (二十四节气). עונת האביב מחולקת ל-6 מועדי חמה החל מ-4 בפברואר ועד ה-20 ביוני.


״העונות של סין״ (四季中国) היא סדרת טלוויזיה תיעודית בהפקת סוכנות הידיעות שינחואה ו-CNC. הסדרה בת 24 פרקים והיא בודקת את השפעת 24 מועדי החמה על סין העכשווית.

פרק 1: תחילת האביב (li chun) 立春

מסמל את התקופה הראשונה בלוח 24 מועדי החמה וראשיתה ב-4 בפברואר. בימי תחילת האביב הימים מתארכים ובחלקים שונים בסין מזג האוויר הולך ומתחמם. באופן מסורתי, לאורך ההיסטוריה הארוכה של שושלות סין, אנשים נהגו לציין ולחגוג את היום הראשון של תחילת האביב, לקבל את העונה החדשה בברכה ולהתפלל למזל טוב. לפיכך, מועד חמה זה נחשב לחג מרכזי, לפסטיבל. ברחבי סין, מועד תחילת האביב מסמל גם את תחילת השנה החקלאית; ופתגם עתיק אומר: ״האביב מגיע, הגשם מגיע. זמן לקום מוקדם, זמן לישון מאוחר״. מבחינה קולינרית, בימים אלה סינים רבים נוהגים לאכול את מאכל הספרינג-רול המפורסם ובכך לקיים מנהג המכונה ״לנגוס באביב״. מבחינה רפואית, בעת זו מומלץ לפתוח חלונות, לנשום אוויר צח ולעסוק בפעילות גופנית. מנהגים נוספים שמאפיינים את תחילת האביב הם העפת עפיפונים (פעילות עממית בת למעלה מ-2000 שנה) והדבקת ציורים וכתובות קליגרפיה על ומסביב לדלתות.

פרק 2: מי גשמים 雨水 (Yǔ Shuǐ)

מסמל את התקופה השנייה בלוח 24 מועדי החמה וראשיתה ב-18 בפברואר. בתקופה זו, המסמלת גם את האביב, מזג האוויר מתחמם בהדרגה, השלג הולך ומתמעט, הקרח נמס והגשמים ברחבי סין גוברים. באופן מסורתי, זהו זמן לביקור בבית ההורים. מבחינה חקלאית, מועד מי הגשמים מסמל את ראשית עונת דישון האדמה ועיבודה; בהתאם, פתגם עתיק אומר: ״גשם בזמן האביב יקר כשמן״. מבחינה קולינרית, בימים אלה סינים רבים נוהגים לאכול בשר. בדרום מערב סין, לדוגמא, נהוג לבשל בשר חזיר עם שעועית ואצות בכלי חרס, ובמרחבי הצפון נהוג לבשל כופתאות ממולאות בבשר חזיר וכבש. מבחינה רפואית, בתקופת מי הגשמים חשוב לטפח את הגוף והנפש ולעסוק בפעילות גופנית.

פרק 3: התעוררות החרקים 惊蛰 (jīngzhé; ג׳ינג ג׳ה)

התקופה השלישית בלוח 24 מועדי החמה וראשיתה ב-5 במרץ. במועד זה מזג האוויר מתחמם והגשמים מתרבים. משמעות המונח ג׳ינג ג׳ה (מילולית: התעוררות חרקים וזוחלים מתרדמת החורף) היא שרעם האביב מעיר את בעלי החיים מתרדמת החורף והאדמה מתחילה לחזור לחיים. מועד זה מסמל גם את האביב ואת תחילת הזמן העמוס ביותר לעוסקים בעבודה חקלאית. מבחינה בריאותית, ככל שמזג האוויר מתחמם והאוויר מתייבש, אנשים נוטים להשתעל ולהרגיש יובש בפה. לכן, בימי התעוררות החרקים נהוג לאכול אגסים שעוזרים בלחלוח הלוע והריאות. מבחינה מסורתית, אמונה עממית קדומה גורסת כי נמר לבן – יצור שמסמל מריבות ומחלוקות – מתחיל לצוד עת התעוררות החרקים ונשיכה שלו מובילה למזל רע ועימותים. לכן, מנהג מקובל במועד היה להקריב קורבנות לנמר הלבן. לבסוף, ימי התעוררות החרקים נחשבים גם כיום לזמן טוב לדייג ופעילויות בחיק הטבע.

544

530

להרשמה

שדה חובה
phone שדה חובה

אירועים נוספים