חוט מקשר בין דורות: עבודות יד בסצ'ואן

11/06/2021

סצ'ואן ידועה בעושר ובמגוון של המורשת התרבותית הבלתי מוחשית שלה. תרבויות מסורתיות אלו מהוות את השורשים של התרבות המקומית של בני השוּ, כמו גם חלק בלתי נפרד מהזיכרון ההיסטורי הסיני ככלל. אם נשווה בין התרבויות הבלתי מוחשיות לאלו המוחשיות אפשר לראות שזו הלא מוחשית היא בעלת אופי חי ומשתנה, המועבר מדור לדור בעל פה וזה חלק מהקסם הטמון בה. אומנויות אלו מלמדות על אופים של בני השו, על הלך הרוח שלהם, על החלומות שלהם, ועל החדשנות שלהם. גלריה זו מציגה אומנויות בחומרי הגלם כסף, במבוק, רקמה ולָכָּה- ארבעת אומנויות היד המסורתיות המפורסמות ביותר של סצ'ואן.

עבודות יד מסורתיות- רקמת הכסף

עבודת היד רקמת הכסף היא בעלת היסטוריה של למעלה מאלפיים שנים. כסף לבן הוא חומר הגלם הבסיסי אולם בעל המלאכה עושה שימוש בעובי ובדקות החומר, אור וברק כמו גם תבניות שונות על מנת ליצור מגוון של תכשיטים, חפצי אומנות, וכלי בית. במהלך שושלות המינג והצ'ינג תכשיטי הכסף החלו לצבור פופולאריות והחלו להופיע יותר ויותר בעלי מלאכה שהפכו את העיסוק בכסף לעיסוק עממי פופולארי. הגישה לעבודה עם חומר הגלם הייתה יחסית נגישה וכך נוצרו הרבה עבודות בכסף שהושפעו רבות מהתרבות המקומית.

עבודות נבחרות של רקמת הכסף מוצגות במוזיאון העם בבייג'ינג בהיכל סצ'ואן, כמו גם במוזיאון לשימור אוצרות התרבות. יצירות אומנות אלו זכו במגוון פרסים לאורך השנים כמו גם הוצגו לראווה בתערוכת האקספו הבין-לאומית המפורסמת שנערכה בשנגחאי. כיום ישנם יותר מארבעה מאות סוגי חפצים הנעשים בטכניקת רקמת הכסף בינהם: טבעות, צמידים, זרים, צלחות, מסכים, קופסאות, ואזות ועוד אשר זוכים לפופולאריות גבוה כמוצרים דקורטיביים.

עבודות יד מסורתיות- כלי לָכָּה

אחד מהסופרים המפורסמים מתקופת חאן המערבית כתב פעם בספרו "הלל לסצ'ואן" את הדברים הבאים: "כלי לכה חלולים ומגולפים נעשים במגוון טכניקות ושיטות. " עוד מלפני אלפי שנים סצ'ואן נחשבת למקום הייצור הראשי של כלי לכה, ואפילו זכתה לכינוי הכבוד "בירת כלי הלכה של סין". כלי הלכה המיוצרים בסצ'ואן נחשבים לאחד מארבעת כלי הלכה האיכותיים ביותר בסין בשל הדוגמאות המקוריות, הצבעים והבוהק המיוחד שלהם. כל אלו משולבים יחד עם אלמנטים חזקים של תרבות החאן כמו גם של התרבות המקומית הייחודית.

כבר לפני 3000 שנה במהלך תקופה בני השוּ אומנות כלי הלכה כבר הייתה מפותחת מאוד. במהלך תקופת המדינות הלוחמות היו כלי לכה מוצר נפוץ כלים בסחר חליפין וכך נפוצו לעבר חלקים רבים בסין. על פי תיעודים ומוצגים ארכיאולוגיים שנשתמרו אנחנו יכולים לקבל הצצה לעושר ולמגוון המיוחד של כלי הלכה בתקופה עתיקה זו. בעשרים למאי 2006 המועצה הלאומית של סין בחרה להכניס את אומנות כלי הלכה של סצ'ואן  לרשימת המורשת הבלתי המוחשית שיש לשמר.

עבודות יד מסורתיות- רקמת בני השוּ

כבר מתקופת שושלת החאן (206 לפנה"ס) שמה של רקמת בני השוּ של סצ'ואן היה ידוע בכל רחבי הסין. רקמת בני השו נחשבת לאחת מארבעת הרקמות החשובות ביותר בסין ובשנת 2006 נכנסה לרשימה הלאומית בסין של מורשת תרבותית בלתי מוחשית שיש לשמר. כבר בתקופות העתיקות האיזור המערבי של סצ'ואן היה ידוע באיזור ייצור עבודות משי מפותח וייחודי. העושר המקומי באוצרות ומקורות טבע ייחודים היוו את הבסיס לפיתוח תעשייה זו באיזור זה. רקמת בני השוּ עשויה מסאטין רך ומשי צבעוני, כאשר ישנן למעלה ממאה טכניקות אריגה שונות ומעודנות. בימים עברו הנערות הצעירות היו מוציאות בימים גשומים את הבד הלבן ואורגות בשמחה עם המחט הכסופה. באופן הזה אומנות רקמת בני השוּ הועברה מדור לדור.

כיום בעידן האינטרנט רבים מבעלי המלאכה והאמנים שעוסקים ברקמת בני השו הקימו אתרי אינטרנט וסנדאות און ליין בהם הם מציגים ומוכרים את יצירותיהם. כיום דרכי היצירה והמכירה עברו שינוי מימים עברו ועברו התאמה לשוק הצרכני העכשווי, העובדה שמוצרים אלו הם בעלי אופי לאומי ובעלי ערך תרבותי גרמו לכך שהיום רוב הרקמות המיוצרות הן מוצרי נוי דקורטיבים בעלי אופי סימבולי. כיום רקמת בני השוּ הפכו לפריט אומנות כמו גם פריט לאספנים. לרקמת בני השו יש מאפיינים אומנותיים חזקים של תרבות הפולקלור המקומית, באופן כזה שרקמה זו הפכה למיצג סימובלי תרבותי מרכזי של איזור הבָּה-שוּ בסצ'ואן.

עבודות יד מסורתיות- אריגת במבוק

מהיותו חומר גלם מצויין להרבה מוצרים ושימושים שונים, הבמבוק היווה חומר גלם עיקרי להמון אמנים ובעלי מלאכה לאורך ההיסטוריה בסין. אריגת במבוק נחשבת לאומנות בסין, כאשר ישנן מגוון רחב מאוד של טכניקות אריגה בבמבוק באיזור סצ'ואן בינהן ניתן למצוא: טכניקת אריגת צ'ינג שן, טכניקת אריגת ליאו הנפוץ במחוז צ'וּ סיין, אריגת דאו מינג, אריגה מנומרת, אריגת פורצלן ועוד. כולן התפתחו מתוך טכניקת האריגה המסורתית בסצ'ואן.

החל מרקמת הכסף, כלי הלכה, רקמת בני השו ואריגת הבמבוק ועד גילוף בשורשים ופורצלן כול אלו מגלמות בתוכן את תרבות הפולקלור המקומית של סצ'ואן, כמו גם מהוות אוצרות תרבותיים שיש לשמרן, אשר מהוות מקור גאווה גדולה לאנשי המקום.

עבודות יד מסורתיות- קדרת יִינג-גִ'ינְג

ישנו רצון חשוב ומרכזי בשימור מסורות העבר הבלתי מוחשיות והוא שימור הזיכרון ההיסטורי המשותף והזהות המיוחדת והמאחדת של האומה הסינית. מסורות בלתי מוחשיות מגלמות בתוכן מודעות תרבותית, דמיון ורוח לאומית. הן מהוות מפתח סמבולי להבנה של תרבות מקומית, ועל ידי הניסיון לשלב אותן בחיים המודרניים אנשי סצ'ואן מבקשים להמשיך והלעביר אותן מדור לדור ולהצמיח שורשים עתיקים בלבבות הצעירים.

544

530

להרשמה

שדה חובה
phone שדה חובה

אירועים נוספים