קבוצות אתניות בסין- לבוש מסורתי

בלוג תרבות13.04.2021

סין היא מדינה גדולה בעלת היסטוריה ארוכה ותרבות עשירה. כבר בתקופת סין העתיקה, התפתחו בה מספר רב של קבוצות אתניות שונות. לאורך ההיסטוריה, התרבויות השונות התקיימו יחד, השפיעו אלה על אלה, והביאו למעשה להתפתחותה של הציוויליזציה הסינית המאופיינת בהרמוניה ומגוון. כל אחת מן הקבוצות הללו שמרה לאורך השנים והעבירה מדור לדור את המסורת התרבותית הייחודית לה.
לבוש, הוא אלמנט בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו ומהווה אחד מן הסממנים הברורים של הציוויליזציה האנושית. לבוש יכול לשמש כסמל סטטוס, אך איננו רק בעל משמעות מוחשית בלבד, שכן הוא גם סמל רוחני. מהיום הראשון שבו בני האדם עטו כסות על גופם, הביגוד נקשר לאמלנטים רבים באורח החיים האנושי: מנהגים, אסתטיקה, סגנון חיים, מנטליות תרבותית, וגם מושגים דתיים. סין היא משפחה אחת גדולה המורכבת מ-56 קבוצות אתניות. כל אחת מהקבוצות הללו מאופיינת בתלבושות שונים הצובעים את סין בצבעים יפהפיים ומלאי חיים.
הלבוש האלגנטי של בני ההאן, החלוק המונגולי המחוספס, כיסוי הראש היפהפה של בני המיאו, הרקמה המעודנת של בני יי, הבד המיוחד של בני הג'ואנג, הכובע הקזאחי המפורסם, השרוולים הצבעוניים של בני הטו, החיג'אב המסורתי של בני הסלאר, החגורה המיוחדת של בני דה-אנג וכו'.
התערוכה הזו, מבקשת לצייר את השינויים ההיסטוריים, את ההתפתחות הכלכלית, ואת ההתפתחות התרבותית של העם הסיני באמצעות הלבוש המסורתי של הקבוצות האתניות בסין ולהראות כיצד אלו משמרות את תרבותן הייחודית ומתקיימות יחד בתוך סין ההרמונית. בואו נצלול יחד אל נבכי הלבוש המסורתי בסין

חאן 汉族

הקבוצה האתנית חאן, היא קבוצה שהתגבשה לאורך ההיסטוריה מתוך קבוצות שונות מאזורים שונים, ולה סט מורכב של תפיסות תרבותיות. המסורת התרבותית במרבית השושלות נשענה על 3 אסכולות: קונפוציאניזם, טאואיזם ובודהיזם, הדוגלים באלגנטיות, באיפוק, ואינקלוסיביות. לאורך ההיסטוריה חצר הקיסר, אנשי האצולה וכן העם עטו על עצמם תלבושות מסורתיים צבעוניים ועשירים שעשויים בטכניקות מיוחדות. אנשי החאן אוהבים את הצבע האדום, ולכן הוא הצבע העיקרי של התלבושות החגיגיים שלהם. לבוש חאן מסורתי הוא חלוק רחב בעל שרוולים גדולים, כאשר הצווארונים חוצים זה את זה באלכסון, ומתחת לדש השמאלי. עם היסטוריה של מעל 2000 שנה, התלבושת המסורתית של אנשי האן, מופיעה רבות בטלוויזיה ובסרטים, בחגים וגם בחיי היומיום. צילום: ליו צ'ינלי, סוכנות הידיעות שינחואה

המיעוט המונגולי 蒙古族

המיעוט המונגולי בסין חי בעיקר באזור מונגוליה הפנימית. האמונות המסורתיים של קבוצה זו כוללים: שמאניזם, בודהיזם ואיסלאם. המונגולים חיים בשדות במשך דורות, ומנהלים אורח חיים שמחובר מאוד לאדמה ולמים. מסורת הריקוד, השירה, וכן הלבוש התלבושות המסורתיים שלהם מושפעים מאוד מאורח חיים זה. הלבוש המונגולי המסורתי הוא לרוב חלוק גדול שנוח ללבוש ברכיבה על סוסים, בצבעים מלאי חיים, עם חגורה ירוקה או אדומה העשויה ממשי או סאטן. צילום: דינג גנחואה, סוכנות החדשות שינחואה

חווי 回族

בני הקבוצה האתנית חווי חיים בקהילות קטנות בסין, בעיקר באזור האוטונומיה נינגשיה. בני חווי הם בני הדת המוסלמית אשר הושפעו מתפיסות ומסורות מקומיים. כך למשל, כיסוי הראש המסורתי של בני החווי. הגברים חובשים כיפות עגולות לבנות, להם הם אוהבים להוסיף אלמנטים ועיטורי רקמה. הנשים חובשות חיג'אב מוסלמי מסורתי- אך בצבעים בהירים וטבעיים. כיסויי הראש עשויים ממשי, סאטן או בד גו'רג'ט, המשקפים דווקא אלמנטים סיניים וחילוניים. צילום: וואנג סונג, סונכות החדשות של שינחואה

המיעוט הטיבטי 藏族

הטיבטים בסין הם ילידי צ'ינגחאי. והם חיים בעיקר באזור האוטונומיה הטיבטית במחוז צ'ינגחאי, אשר נמצאת מערבית לסיצ'ואן, בדיצ'ינג אשר במחוז יונאן, ובגנאן אשר במחוז גאנסו. באלף השנים האחרונות, בני העם הטיבטי יצרו תרבות ומורשת עשירים, וכן הביאו הישגים בתחומי הרפואה, הארכיטקטורה, הספרות, המוסיקה, הריקוד, הציור והפיסול. הלבוש הטיבטי עשוי בעיקר מקשמיר ולבד אשר מתאימים יותר למזג האוויר הקר המאפיין את אזור שבו מיושבים הטיבטים. הלבוש הטיבטי מאופיין בשרוולים ארוכים, גזרה רחבה, שמלות ארוכות, מגפיים ארוכים, ומעוטר בתכשיטי כסף או ירקן.

המיעוט האויגורי 维吾尔族

האויגורים בסין חיים בעיקר באוטונומיה של שינג'יאנג. לאורך ההיסטוריה, גיבשו האויגורים מנהגים אתניים ייחודים להם הכוללים מסורות ריקוד ושירה, וכן מלאכות יד. מבחינת התלבושת האויגורית המסורתית, הגברים לובשים צ'יהפן (מעילים) עטויים בחגורות על המותניים. הנשים האויגוריות לובשות שמלות עם עליוניות ארוכות.

מיאו 苗族

בני המיעוט מיאו חיים באזור דרום-מערב סין במחוזות גוויג'ואו, גואנגשי, יונאן, סיצ'ואן ועוד. אבותיהם הקדומים חיו לאורך חלקו האמצעי של הנהר הצהוב, ולאחר מכן בעקבות מלחמות שפרצו באזור ונסיבות אחרות, עברו לאזור ההררי בדרום מערב סין. מבחינה דתית, אנשי המיאו סוגדים לטבע וכן לצ'י-יואו- אחד האבות הקדמונים במיתולוגיה הסינית. סט האמונות והמנהגים של בני מיאו משקפים תרבות שבטית ייחודית ומסתורית שבאה לידי ביטוי בריטואלים דתיים וכן בלבוש מסורתי. המאפיין הבולט ביותר בלבוש המסורתי הוא כמובן מגוון עשיר של תכשיטים ועיטורי הכסף שמקשטים את גופם.

יי 彝族

הקבוצה האתנית יי חיה בעיקר באזורי המישוריים ובבקעות ביונאן, סצ'ואן, גואיג'ואו וגואנשי. הקהילה הגדולה ביותר של אנשי היי חיה באוטונומיית ליאנגשן. האמונות המסורתיים של קבוצה אתנית זו מושפעים מאוד מקונספט האנימיסם, ולכן נוהגים לסגוד לאלוהי הטבע, לטוטמים, ולאבותיהם. מאחר ולקבוצה זו קיימים זרמים שונים, קיימים גם סוגים שונים של תלבושות המזוהות עם זרמים אלו. המשותף לכולן הוא עיטורי הכסף והרקמות הרבות המאפיינים תלבושות אלו.

ג'ואנג 壮族

המיעוט האתני בעל צפיפות האוכלוסין הגבוהה ביותר בסין. בני ג'ואנג חיים בעיקר בדרום האוטונומיה של גואאנגשי. התרבות והאומנויות המסורתיות של בני ג'ואנג עשירה, מגוונת ובת היסטוריה ארוכת שנים. מבחינה דתית, הם מאמינים בפוליטאיזם. נשות ג'ואנג מזוהות עם יכולות טוויה ורקימה יוצאי דופן. לבוש ג'ואנג, כמו גם רקמת ג'ואנג ידועים בצורותיהן המעודנות ובצבעים בהירים ומלאי חיים.

בו יי 布依族

קבוצת מיעוט גדולה המיושבת בדרום מערב סין בעיקר באזור מחוזות גאוויג'ואו, יונאן וסצ'ואן. בני בואו ווי סוגדים לאלים רבים ולאבותיהם. תרבות הבואו ווי מוכרת בעיקר בזכות מלאכות היד, יכולות הטוויה, מלאכות היד, ייצור בדים, רקמה, טווית במבוק, צביעה בשיטת בטיק ופיסול. הלבוש המסורתי של בני בואו ווי הוא בדרך בצבעים בהירים כמו טורקיז, כחול, ולבן המשלבים רקמה ובטיק בעבודת יד.